Po nastěhování jsme našli pár míst, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti. Jednou z nich je roh u vývodu od digetoře. Začala vlhnout omítka na dvou místech a srážet se na spodní straně krytu vývodu. Na obrázku jsem místa označil modrými tečkami. Z digestoře je odvod řešen hliníkovou flexi hadicí, která vede otvorem ve stropě (úplně v rohu) nahoru a tam necelý metr nad stropem přes zeď ven. Poslední část přes zeď jsem vyspádoval tak, aby zkondenzovaná vlhkost vytékala ven.
Vlhkost v kuchyni se drží kolem 50 až 60%, takže přílišným množstvím vodní páry ve vzduchu to není. Příčina zřejmě je ta, že venkovní teploty se nyní stále drží kolem -5, v noci kolem -10 a asi dva dny bylo kolem -17. Chladný vzduch "teče" trubkou dovnitř a zastaví se až o klapku v digestoři. Ve spodní části krytu se ho hliníková hadice dotýká, což způsobuje ony zkondenzované kapky vody. Dále chlad od trubky napomáhá kondenzaci v omítce a díky krytu nedochází k odvětrání a vysychání.
Zatím jsem zaizoloval hliníkovou hadici nad stropem, na venkovní vývod jsem udělal provizorní klapku, aby studený vzduch "netekl" dovnitř a oddělal jsem plechový kryt.
Omítka v rohu už docela vyschla, ale přetrvávají problémy se studeným vzduchem z venku. Klapka totiž dost netěsní a studený vzduch se dostává přes ni. Zkusím klapku přitáhnout nějakou pružinou nebo gumičkou. Tepelná izolace trubky nad stropem má k dokonalosti taky daleko, což by spravilo trochu vaty.
S dalšími problémy, popř. jejich řešením, se zde s vámi zase podělím příště.
1 komentář:
U té digestoře podle mě hodně záleží na izolaci, protože se tam prostě ta pára sráží. Zvlášť v momentě, kdy máte méně výkonnou vložku. Takhle jsem viděl i kompletně vlhký komín, se kterým pomohla až injektáž zdiva na jeho odvlhčení. Naštěstí to šlo udělat tak, aby se nemusela sundávat fasáda, což byla docela výhoda. :-)
Okomentovat