Loni v létě jsem se zde rozepsal o mé představě vytápění. Že chci topit peletkama jsem byl rozhodnut už dávno. Jako kotel nakonec zvítězil OPOP BioComfort. Letos jsem na zkoušku koupil 90kg peletek a taky aby topenář mohl kotel a celou soustavu vyzkoušet. Toto celé proběhlo koncem září. Nyní ladím celé topení, abych nemusel půlku zimy ztrávit v kotelně.
Současné zapojení kotle vidíte na následujícím schématu.
Sami jistě vidíte, že zapojení není ideální. Akumulační nádrž jsem vypustil z finančních důvodů. Snad někdy v budoucnu. Zbytek je výsledkem mých dohadů s topenářem. Aby čerpadlo nehonilo studenou vodu hned po zapálení peletek, ještě než se kotel rozhoří, je hned za kotlem termostat, který sepne čerpadlo až když teplota přesáhne 60°C (nebo kolik si nastavím). V kotli je o cca 5°C víc. Nechal jsem se přesvědčit, že to v podstatě nahradí termostatický směšovací ventil, který jsem chtěl dát na zpátečku, aby přimíchával teplou vodu. V praxi jsem zjistil, že toto funguje, ale ne stoprocentně. Čerpadlo opravdu sepne až když je voda nad 60°C, ale po chvilce se vypne, protože se tím natáhne do kotle ze zpátečky studená voda a celé se to opakuje. Voda v kotli se sice ochladí jen trošku, protože čerpadlo vypne už kolem 55°C, a dost rychle se zase ohřeje nad 60°C. Tohle se opakuje méně a méně a po asi čtyřech cyklech ustane, protože se začne do kotle vracet už dost teplá voda. Celé tohle trvá jen kolem deseti minut, ale říští rok přeci jenom radši koupím směšovací ventil.
Sklad peletek už mám hotový, je to část kotelny, asi 8,5 m3. Objednal jsem 5t peletek v PE pytlích po 15kg. Jaká bude spotřeba se uvidí až na jaře.
Žádné komentáře:
Okomentovat