pátek 1. února 2008

Ryngle, liapor, komín, apod.

UPDATE 4.2.2008 - přidal jsem jeden obrázek a liapor už mám pod střechou.
Trochu se oteplilo, tak jsem mohl konečně ořezat starší ryngli. Celé roky s ní nikdo nic nedělal, tak si rostla podle svého a to většinou do výšky. Loni byla slušná úroda, ale na horní polovinu stromu se nedalo nijak dosáhnout. Řešil jsem to tak, že jsem vylezl až kam jsem si troufl a co bylo výš jsem setřásl. Samozřejmě zralé ryngle se při pádu různě poškodily, takže se musely hned sníst, což nebyl takový problém. I naší Kateřince velice zachutnali.
Teď jsem vzal dvoják (žebřík) a celou korunu trochu ořezal. Řezy jsem ošetřil nějakým balzámem na stromy, co mi doporučil prodavač. Koruna se zmenšila asi na polovinu. Uvidím v létě a na podzim, jestli z toho něco bude nebo jestli ji budu nakonec muset vykácet.
Ořezaná ryngle

Dál se bavím přenášením liaporu do domu. Na podzim jsem koupil 3 pytle (big-bagy) liaporu frakce 0-4mm na podsyp pod EPS do podlah (základy totiž nejsou naprosto v rovině, měl jsem si dát víc záležet). Do místností jsem strategicky rozmístil velké igelitové pytle (smršťovací pytle na palety) a liapor nosím nejdřív v kyblíku do prázdného plechového sudu a následně přesypávám do pytlů. Za den se dá stihnout jeden big-bag.
Pokud není hezké počasí, tak se schovám do podkroví a "utěsňuju" mezery mezi krokvema (a mezi pozednicí a pojistnou fólií). Nechal jsem si nařezat OSB desky na 15cm proužky, z těch uřežu kus podle mezery mezi krokvemi, k nim na konce kousek střešní latě a za ty to pak přibiju ke krokvi.

OSB mezi krokvemi

Při téhle činnosti jsem si taky všiml, že trošku zatíká pod oplechování komína. Byl sice zrovna dost silný vítr (27.1. večer), což mohlo být přičinou, ale musím ríct klempířovi, co mi to dělal, ať se na to mrkne. Dál čekám na okna, záloha je zaplacená, a počátkem března by je měli přijít montovat. Vchodové dveře (tady jsem zůstal u dřeva) se taky už vyrábí a konečně jsem zadal i dveře do kotelny. Taky mám podepsanou smlouvu o dílo na vnitřní omítky a topení. Po dlouhém uvažování, jaké vnitřní parapety, jsme se nakonec rozhodli pro umělý kámen (teraco). Celkem nás přijdou asi na 6000. Taky se již vyrábí.

Žádné komentáře: