středa 20. března 2013

Hodina Země

Pokud chcete, můžete se taky zapojit. Sobota 23. března mezi 20:30 a 21:30.


pondělí 4. března 2013

Jak léčit králičí nemoci

Dovolte nám, abychom se s vámi podělili o zkušenosti z chovu králíků. Na úvod musím říct, že naštěstí nás snad žádné závažné nemoci nepotkali. Pokud nás něco dalšího potká, určitě o tom zase napíšeme.

Očkovat nebo neočkovat?
Někdo říká, že očkování je zbytečné, stejně můžou králíci pochcípat. Někdo naopak očkuje a opravdu se může stát že nějaký ten králík pojde. Podle mne je to způsobeno opět neznalostí jako laika. Přece jenom nejsme doktoři a tak někdy může být těžké stanovit přesnou diagnózu proč nám onen králík pošel, pouze se můžeme domnívat. Zkrátka na dálku se těžko léčí a tak se někdy přece jen vyplatí pozvat si veterináře domů.
My se snažíme jít přírodní cestou, ale stejně jako u člověka, bylinky někdy nepomůžou a člověk se musí spoléhat spíš na medicínu. Proto necháváme králíky očkovat, pokud chovám zvířenu na maso, chci mít jistotu, že i pro nás je to bezpečné. A navíc nevím jak u vás, ale my dali za očkování jednoho králíka 20,- (pro toho kdo se bojí, že je to příliš drahé).

Zánět spojivek u samců:


Samec je nemocný:
Asi před třemi týdny nám začal náš samec Pavouček (jak ho nazvala dcera) slzet. Říkali jsme si, že to třeba nebude nic vážného. Důvodů může být několik, proč mu oči slzí; píchl se nějakým stéblem do oka, trochu mu tam nafoukalo, apod. Jenomže králíkovi se stav vůbec nelepšil. Právě naopak, chlupy v okolí očí se mu začaly slepovat, pořád se šmudlal. Taky začal o něco míň žrát. A tak nezbývalo než se s někým poradit.




Veterinář na dálku:
A tak jsme zašli za veterinářem, teda bez králíka, ten si hověl smutně ve své boudě. Veterinář nám doporučil lék s názvem Sulfacoxt 250ml za 110,-. Tento lék lze podávat téměř všemu dobytku - telata, jehňata, prasata, drůbež, králíci. Má širokospektrální účinek např. infekce bakteriálního původu, kokcidióza a tento lék je vydáván jen na předpis. Že prý tím nic rozhodně nezkazíme. Nakonec se nám to přece jen nezdálo, že by mu to mělo pomoct na oči. Odstřihli jsme mu nůžkami poškozenou srst a byla to hrůza co jsme viděli, kůži měl podrážděnou a podrápanou.
Náš známý veterinář:
Nakonec nás po dohodě navštívil veterinář, který jezdí i terénně očkovat králíky. Říkal, že to bývá u samců dost častý problém (i když nevíme teda proč?). Zánět spojivek, jak mu z těch očí teče, tak mu kůže mokvá a srst plstnatí, což má za následek že začne vyholovat. Je to hnusný no, jak říkal. V tomto případě že nám předepsaný lék nepomůže. Králičí svrab jsme taky vyloučili, protože jinak má krásnou srst a taky uši jsou v pořádku.
Navíc ho to svědí, takže se drápe a tím si ještě podrápe kůži do krve. Doporučil nám bórovou vodu (dnes jako Ophtal) nebo Ophtalmo-Septonex, apod. na léčbu zánětu a pročištění očí. Naštěstí jsme měli doma i mast Ophtalmo-Framykoin (nedávno manželku potkalo ječné zrno). Je to nejsilnější mast na oči s obsahem antibiotika (jen na lékařský předpis). Takže samotná osobní návštěva nás nestála nic. Rada zní, najděte si známého veterináře, který bude fungovat tak trochu jako známý soused. Díky za něho.

Průběh léčby:
Ráno: uvařte heřmánkový čaj a namočte do něj vatové tampony, kupte Ophtal nebo Ophtalmo-Septonex (my koupili tyto kapky za 80,-). Oko a okolí včetně poškozené kůže důkladně očistěte a chvíli jemně přetírejte. Potom rozhrňte oční víčka a kápněte kapky. Oči nechte samovolně oschnout. Pokud králík nemá límec, stejně si ty oči bohužel sám přečistí, je to jeho přirozenost, pokud teda můžete vždycky ho chvilku držte ať si to nechá na pokoji a stačí to aspoň trochu účinkovat. To platí i u dalších postupů. My máme celkem klidné králíky. Divili jsme se jak sám při čištění drží, asi je mu to příjemnější než to trápení.
Odpoledne: Přetřete oči jenom jemně nasucho, aby neměl kůži mokvavou a okolí očí a poškozenou kůži mu jemně promastěte dětským olejíčkem nebo jiným neparfémovaným tukem, existuje i přímo oční mast na mechanické poškození oka a okolí tkáně Ophtalmo-Azulen.  Opět nechte vstřebat co to jde a králík vydrží.
Večer: Poslední fáze léčby spočívá na noc v aplikaci Ophtalmo-Framykoinu s antibiotikem přímo do oka, snažte se mu vetřít do spodního víčka nebo alespoň omazat okolo, tak aby se mu mast co nejvíce dostala do oka a taky zahnisané okolí musí být přeléčené.
Jak králík vypadal se můžete podívat na fotky a jak to dopadlo napíšeme a vyfotíme později.

Co dělat s dětmi, když není ani zima ani jaro

Tak nás ta naše holka překvapila, že vám musíme od ní poradit. Děti opravdu mají krásnou fantazii a škoda že my dospělý ji ztrácíme a někdy máme v hlavě vyrabováno. Když napadne hodně sněhu, můžete s dětmi vyrazit bobovat, sáňkovat a hlavně taky stavět sněhuláka. Co ale dělat, když sníh roztaje a zima ještě neskončila? No hlavně nezapomeňte že sluníčko za oknem nás jenom zlobí a provokuje a zima nám ještě bude, takže se teple oblečte. Všude bláto po roztátém sněhu, hrát na písku se moc taky nedá a tak si naše téměř osmiletá dcerka našla zábavu něco mezitím. Když postavíte v zimě co největšího sněhuláka, zbude vám po něm ještě pěkný kus, i když bude všude kolem jenom holá zem a teplota nad nulou. A tak vemte po vzoru naší holky zahradní nádobíčko a nářadíčko a nechte děti vyrábět. Ze zbylého sněhuláka můžete dělat zmrzlinu, různé zákusky nebo dorty, které ozdobíte kamínky, střepy nebo trochou písku.



Nebo můžete udělat sněhové křeslo. 


A kdo má špatnou náladu a vyrábět se mu nechce, může sníh rozřezávat dřívkem, píchat do něho klacíkem nebo ho rozbíjet na kusy a třískat s ním o zem. Prostě komu se co zlíbí, přece jen se děcka vyžijí u takovéto činnosti víc než jen na nudné procházce po chodníku.