úterý 31. srpna 2010

Experimenty s dýní

Slíbil jsem vám napsat jak dopadla dýně v kuchyni. Bohužel musím napsat, že to nepřežila, byla snědena.

Rozpůlená a vydlabaná dýně

Dýni jsem rozkrojil a vydlabal. Podle některých receptů se nemusí vždy okrájet slupka, ale v tomto případě mi připadala dost tuhá, tak šla radši pryč. Některou další zkusím sklidit dřív a zpracovat i se slupkou.
Nakonec jsem zvolil tři způsoby zpracování. První část jsem nakrájel na plátky přibližně 3mm silné a osmahl na pánvi. Není to samozřejmě moc dietní, ale jako pamlsek k jinému jídlu a pokud to není každý den, se to dá.
Druhou část jsem nastrouhal a přidal do těsta. Přesné ingredience z hlavy neznám, prostě recept na obyčejnou litou buchtu. Tuto buchtu máme už vyzkoušenou s nastrouhaným jablkem nebo mrkví. Teď se přidala dýně.
Třetí část jsem nakrájel na kostky, jako když se zavařuje dýňový kompot. Bylo by toho ale jen do jedné skleničky, což nemá význam se s tím zavařovat, tak jsem to nechal jako kompot, který se hned sní. Teda ne hned, ale až se to trochu uleží.
Na závěr malý postřeh, oproti klasické dýni, kterou si pamatuji z domu, je tato trochu "moučná", asi jako přezrálé jablko.

pátek 27. srpna 2010

Výlet do Boskovic

Toto je první článek který nebude pojednávat o stavbě, domu nebo zahradě. Zatím by to mohlo vypadat, že jsem jen stavěl, chodil do práce a ve volném čase opečovával na zahradě rajčata, dýně a kukuřici. Samozřejmě nežiji sám. Nevím už koho jsem vám představil dřív a koho ne, takže to teď napravím. Nečekejte žádné pikantnosti, podrobnosti, atd., nechci tady z toho udělat nějaké reality show. Takže moje manželka je Zuzka, momentálně na mateřské. Dcera je Kateřina, má 5 let a pak máme ještě Matěje, ale Matýsek má teprve 3 měsíce.
Katuška chodí do školky, ale teď jsou prázdniny, takže si užívá volno. Když je pěkně jdeme na koupaliště nebo na houby do lesa, někdy sami, někdy  všichni čtyři. A někdy jedeme na výlet. No a tento výlet byl do Boskovic. Boskovice dobře znám, pochází odtud moje maminka a jezdil jsem tam odmalička za babičkou. Vždycky je ale co objevovat. Tentokrát jsme naplánovali prohlídku hradu (na zámek Katuška nechtěla, ikdyž na hradě už byla) a pak cestu po hřebeni kopce, kolem bašty do Pilského údolí.
Jeli jsme vlakem. Sice pak musíme ke hradu přes celé město, ale autobusem Katuška moc ráda nejezdí a taky stejná cesta trvá skoro dvojnásobek co vlakem.


Ve vlaku se dá taky pěkně natáhnout (obzvlášť o víkendu, kdy skoro nikdo nejezdí) a nabrat síly na nastávající pochod. Po příjezdu do Boskovic jsme vyrazili na náměstí. Taky kudy jinudy, když je to po cestě, že. Ještě by se dalo jít přes židovské město, ale tam bysme si nemohli sednout na lavečku u kašny a dát si obrovskou zmrzlinu. Pak ještě kousek do kopce, dotaz jestli opravdu nepůjdeme na zámek, a už jsme v lese. Ke hradu vedou dvě cesty. Jedna asfaltová, strmá a krátká, druhá delší, pozvolná, prostě mnohem lepší a zajímavější. Tou jsme šli. Tahle cesta obtáčí kopec a postupně vyjde až k hradu. Asi v polovině je takový dřevěný altán, vždycky se to mu říkalo prostě vyhlídka. Asi proto že je odtud opravdu pěkná vyhlídka na východní část města.


Hluboko dole pod námi začíná Pilské údolí. My ale půjdeme opačně, takže vlastně konec. Z vyhlídky ještě kousek a už je zde hrad. Z hradu je výhled skoro na všechny strany.


Třeba jihozápadním směrem. Na fotce je vidět uprostřed Pilské údolí, do kterého půjdeme po hřebeni kopce, který je v pravé části fotky. Pokud by to někoho zajímalo, tak ty dvě hromádky uprostřed jsou Malý a Velký chlum. Po cestě z hradu do údolí není nic extra zajímavého, snad jen bašta, na kterou kdyby neupozorňovala informační tabule, tak ji přehlédnu. Žádné zdi z ní už nezůstali. Býval to původní hrad, než postavili nynější (všeobecně známá varianta), a nebo možná předsunuté opevnění současného hradu. Tohle jsem si přečetl na té informační tabuli. Katušku to nějak moc nezajímalo. Byla unavená a už vyhlížela kde si sedneme a nasvačíme se. Posloužil kmen vyvráceného stromu. Po občerstvení jsme pokračovali, většinou už z kopce. Chvilku jsme si ještě odpočali u závěrečného klesání.


Katušce jsem odstranil z ruky jedno klíště. Ještě nebylo pořádně zakousnuté, tak to šlo dobře. Asi je chytila po cestě, když si trhala maliny. Dole v údolí teče říčka Bělá a kolem ní vede pěšinka.


Ještě procvičit házení kamenů do vody...


...a můžeme pokračovat. Malý kousek projít po silnici, pak přes můstek a jsme u prvního rybníka. Je pěkně špinavý, ale vypadá to spíš jako pyl ze stromů. Ryb je v něm ale hodně. U rybníka je pěkné posezení.


Kousek dál stojí u plotu takový dřevěný panák, který nám popřál příjemnou procházku.


Kolem jednoho ze dvou nebo třech domů v údolí a už jsme u druhého rybníka. Cestou se ještě podíváme kolik je stupňů ... no, pěkné horko.



V tomto rybníku kromě ryb bydlí taky vodník, který zrovna odpočíval na malém prámu. Kousek za ním zase plaval "domeček" pro kačeny. Vypadal ale opuštěný. Kolem rybníka je pár laveček, ale zrovna byly buď obsazené nebo na ně pražilo slunce. Dál za rybníkem vede cesta kolem náhonu, který je ozdoben malým mlýnem.


Za mlýnem dole je malé vodní kolo, které přes řemen (v tomto případě jen provaz) roztáčí lopatky. Přemýšlíme který nadšenec tohle všechno tady tvoří, nikde žádný podpis. Kdo by zapomněl kde se nachází, tak mu to připomene cedulka kousek dál ...


... a už jsem na konci cesty.


Celá procházka by mohla začínat právě zde u cedule "Vítáme vás" a většina návštěvníků právě zde začíná. Od posledních chalup v Boskovicích je to kousek a navíc je v těchto místech dost prostoru u silnice na parkování aut. Zde v podstatě končí výlet, dál jsme šli jen kousek na konec údolí a přes město opět na vlak a domů.

Nakonec jsem se dozvěděl i jméno onoho nadšence, který nám svými výtvory tak zpříjemnil jedno odpoledne v jednom údolí. Pavel Borek. (článek zde a zde)

Příště vás zvu na výlet do Mladějova, na projížďku parním vláčkem.

pondělí 23. srpna 2010

Zahrada - další díl

Už je to jak televizní seriál. Zahrada, díl č. 386. A jako v televizi - pořád o tom samém.
Jedna dýně už vypadá téměř zralá. Nebo možná už je, já totiž nevím jak to poznám. Někde jsem četl, že je zralá až zdřevnatí stonek ... a jak poznám, že už je správně dřevnatý? U první dýně to risknu a uvidím.

První dýně

A co s ní vlastně budu dělat? Našel jsem dost receptů: polévka, koláč, moučník, svíčková, smažené lupínky, atd. Jestli se nějaký recept osvědčí, tak ho sem pak dám. Když tak se dá i zavařit. Nějakou taky rozdám po příbuzenstvu, hokkaido zatím nikdo v okolí nepěstoval. Kolik jich celkem bude ještě nevím, hodně jich je ještě maličkých.

Malinká dýně

Rajčata zrají čím dál rychleji. Červených teď bude víc najednou, tak asi skončí v salátu.

Zrající rajčata

Nakonec ještě nějakou fotku.

Kvetoucí lichořeřišnice

Pomalu uzrávají ryngle

pátek 13. srpna 2010

Záhonek - pokračování (dodatek)

Slibil jsem fotku dýně, tak tady ji máte.

Malá dýně

Ještě podotknu že začíná kvést kukuřice.

středa 11. srpna 2010

Záhonek - pokračování

Tentokrát jen malá aktualizace. Začaly dozrávat první rajčata, některé jsou žluté a malé a některé červené a trochu větší. Většinu stačí sebrat dcera, takže já jsem ještě žádné neochutnal.

Malá žlutá

A větší červená

Taky se rozrostla dýně a kvete. Než jsem si udělal čas na tento příspěvek, tak už jedna dýně má kolem 8cm v průměru. Fotku sem dám až příště.

Květ dýně a včely

A konečně kvete lichořeřišnice. Na fotce je červený květ, ale kvete i oranžově. Možná budou i jiné barvy, ale ještě nevykvetly.

Kvetoucí lichořeřišnice

Ostatní nic moc. Vyrostl nějaký kopr, ten dám asi do okurek, až budu bělat kvašáky nebo do utopenců. Mrkev je zatím maličká a i když vyroste tak toho bude tak do jednoho velkého hrnce polévky. Ostatní zatím nerozliším od sebe, ale snad bude nějaká kedlubna a růžičková kapusta.